Algoritma Nedir ? Akış Diyagramı Şekilleri Çizimi

Algoritma nedir  ve akış diyagramı şekilleri çizimi soruları  olmazsa olmaz ayrılmaz ikilidir ve bu nedenle yeni kodlamaya başlayanların ilk adımı gibi görünse de durum hiç de öyle değil algoritma yeni kodlamaya başlayanlar olduğu kadar profesyonel bir kod yazarının da vazgeçilmezidir. Peki Algoritma nedir ve akış diyagramı nasıl çizilir ? Akış şemalarının algoritmadan farkı, adımların simgeler şeklinde  gösterilmiş olması   ilişkilerin ve yönünün oklar ile gösterilmesidir.

 

İlk olarak Algoritma nedir sorusunu açıklamak gerekirse bir problemi çözmek için gereken bir sıra halinde gidilen yol ve metotların tümüne Algoritma denir. Algoritma yazı biçiminde yazılabileceği gibi şekil ve akış diyagramı ile de gösterilebilir. Algoritmalar yapısı itibarı ile karmaşık değillerdir.  Bir programın kodlanması için gereksinimleri ortaya koyan algoritmalar aslında günümüzde hayatımızın birçok noktasında karşımıza çıkmakta. Yazılım alanı dışında kullanılan algoritmalar ise Standart ve kalite geliştirme algoritması , ürün yönetim algoritması , organizasyon koordinasyon algoritması vb. gibi alanlar örnek verilebilir.

 

Algoritma Nedir ? Bir Algoritmada Bulunması gerekenler:

 • İlk olarak Seçilen şekil amacına uygun olmalı. Adımların daha önceden kontrol ederek doğrulanması gerekli.
 • Genel itibarı ile diyagram basite indirgenmiş olmalı, Diyagram karmaşık olmamalı.
 • Akış diyagramı adımları daha önceden belirlenmesi gerekir , gereğinden fazla uzun olmamalıdır.
 • Algoritma aşamalarında karşımıza çıkacak bütün ihtimaller düşünülmeli (Bug) olmamalı.
 • Programın algoritması başla komutu ile başlayıp, bitir komutu ile bitmelidir.
 •  

Akış Çizelgesi Nedir?

Bir algoritmanın evrensel olarak görsel ve şekilsel gösterim biçimidir. Çizgiler, Dörtgen, daire vb. geometrik şekillerle algoritmanın gösterilmesini sağlar. Sonuç olarak doğal bir dil ile yazılmadığı için bütün dünya üzerindeki algoritma bilen program geliştiricileri tarafından anlaşılabilir.

 

Akış Çizelgesi Elemanları

 1. Şekil : Yan kısımlarından oval şekle getirilmiş dikdörtgeni anımsatan şekil ile programa  BAŞLA ve BİTİŞ komutunu vermiş oluruz. Bu blok tartışmasız bütün algoritmalarda bulunur.
 2. Şekil : Veri girişi yapılacağını belirtir. İnput kodları örnek olarak gösterilebilir.
 3. Şekil: Dikdörtgen şekli ile birlikte hesaplama , işlem yapma veya karşılaştırma durumu için kullanılır.
 4. Şekil: Yamuk şekli Aritmetik veya mantıksal ifadeler için karar verme ya da karşılaştırma durumunu gösterir. Örnek vermek gerekir ise bu blok if veya while kodları için kullanılır.
 5. Yazıcıya çıktı olarak gösterilmesi gereken kodları gösterir. Ekrana bastırılmak istenen çıktıları da temsil etmektedir.

 

 

 

Sizlerde kendi yazdığınız programları, istek ve sorularınızı bizlere iletişim kısmından iletebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir