Bir Ağ Değişikliği Algılandı Hatası

Bir Ağ Değişikliği Algılandı Hatası nasıl giderilir ? Ağ değişikliği algılandı hatası nasıl çözülür gibi soruların cevaplarını ağrıyorsanız doğru yerdesiniz. Kişisel veya iş bilgisayarınızda karşılaştığınız Ağ değişikliği algılandı hatası çözümü için aşağıda verilen bilgiler tam size göre. Sorun çözüm aşamasında karşılaştığınız aksaklıkları veya sorunları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. Bu sorun genellikle Chrome tarayıcı hatası olarak bilinmektedir. Verilen bilgiler en basitten en karmaşığa doğru gitmektedir. 

Bir Ağ Değişikliği Algılandı Hatası Çözümü

Ağ değişikliği algılandı hatası çözümü için aşağıda verilen adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir. Chrome tarayıcı kullanan kişilerin sık sık karşılaştığı hatalardan bir tanesi olan ağ değişikliği çözümünün pek çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bir ağ değişikliği algılandı hatası nasıl çözülür işte detaylar. 

Bir ağ değişikliği algılandı hatası nasıl giderilir ?

Ağ değişikliği problemi genellikle cihaz ve tarayıcı kaynaklı görülmektedir. Verilen çözümleri deneyerek bu problemi kolaylıkla çözebilirsiniz. 

1. Çözüm: Modeminizi Açıp Kapatın  

Ağ değişikliği yaşandı hatası genellikle ağda yaşanan dalgalanma, sinyal kesikliğinden dolayı yaşanmaktadır. Sistemsel müdahalede bulunmadan önce akıcı bir internete sahip olduğunuzdan emin olunuz. Modeminizin fişini çekerek bir süre bekleyiniz. Bu süre içinde modeminiz kendi bünyesinde sıfırlanacaktır. Modeminizin güç tuşuna basarak kapatın ortalama 5 dakika içinde tekrar açın.

 

2. Çözüm: Dns Ayarlarınızı Güncelleyin

Dns ayarlarınızı güncellemek en yakın çözümlerden bir tanesidir. İnternet tarayıcınızda istediğiniz siteleri açmak istediğiniz hata mesajının altında genellikle “ERR_NETWORK_CHANGED” bilgisi gelmektedir. Bu hatayı gidermek için “flushdns” komutu sorununuzu çözecektir. Dns ayarlarını güncellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. 

 1. Öncelikle klavyenizden Windows + X  tuşlarına basınız. Karşınıza çıkan listeden Yönetici seçeneğini seçiniz. 
 2. Yönetici seçeneği sonrasında Komut İstemci sekmesi karşınıza çıkacaktır. Burada dns ayarlarını güncellemek için bazı kodlar yazmanız gerekir. Karşınıza çıkan mesajlara ipconfig / flushdns yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Enter tuşuna bastıktan sonra bilgisayarınız bir dizi işlem yapacaktır. İşlemlerin bitiminde Dns ayarlarınızın güncellendiğine dair bildirim göreceksiniz. 
 4. Tekrar chrome tarayıcınızı açarak sorunun giderilip giderilmediğini test edin. Sorunun düzelmediyse bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 

 

3. Çözüm: TCP/IP Bilgilerinizi Sıfırlayın

TCP/IP bilgilerinizi sıfırlamak bir ağ değişikliği algılandı hatası için en çok bilinen metottur. Bir üst kısımda belirtilen Komut istemcisini yönetici olarak çalıştırmanız gerekmektedir. İlgili çözüm için aşağıda verilen adımları izleyebilirsiniz. 

 1. Bilgisayarınızda bulunan komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın. 
 2. Komut istemci kod satırına verilen kodları yazın ve Enter tuşuna basınız. “netsh int ip seti dns”
 3.  Enter tuşuna bastıktan sonra bilgisayarınız bir dizi işlem gerçekleştirecektir. İşlemlerin bitiminden sonra ilgili tarayıcınızı açarak sorunun giderilip giderilmediğini tespit edebilirsiniz. Eğer ağ değişikliği algılandı hatasını çözemediyseniz bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 

 

4.Çözüm: Google’ın Genel DNS Ayarlarını Kullanın

2. Adımda Dns güncelleme işlemleri gerçekleştirmiştir. Bilgisayarımızda kullanılan Dns ayarlarını Google Dns sunucuları ile değiştirirseniz sorununuz yüksek ihtimalle çözülecektir. Google genel Dns ayarlarını kullanmak için aşağıda verilen adımları uygulayabilirsiniz. 

 1. Öncelikle denetim masasını açın ve ağ bağlantıları kısmını açın.
 2. Ağ bağlantıları penceresi seçiminizden sonra mevcut ağ bağlantınızın üzerine gelerek mousenizin sağ tuşuna basın ve Özellikler sekmesini açın.
 3. Geçerli ağ protokolü başlığı altından TCP/IP V4 özelliği seçin.
 4. Karşınıza gelen ekrana Google Dns ayarlarını girmeniz gerekmektedir. Bu ayarlara aşağıdan ulaşabilirsiniz. 
 5. Tercih edilen DNS sunucusu için : 8.8.8.8 
 6. Alternatif DNS sunucusu için: 8.8.4.4
 7. Kaydet seçeneği ile kaydedin ve açtığınız pencereleri kapatın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak sorunun giderilip giderilmediğini tespit edin. Sorununuz giderilmediyse Chrome tarama verilerini temizlemek için bir sonraki adıma geçin.

 

 1.  

5.Çözüm: Chrome Tarama Verilerini Temizleyin

Chrome tarama verilerini temizlemeniz Ağ Değişikliği Hatasını Gidermek için en etkili yollardan bir tanesidir. Aşağıda verilen adımları uygulayarak Chrome tarama verilerini temizleyebilirsiniz. Genellikle bu hata Chrome tarama verilerinin bozulması ile karşılaşılmaktadır. Hatayı gidermek için gereken adımlar aşağıda verilmiştir. 

 1. Chrome tarayıcınızı açarak sağ üst köşede bulanan menü simgesine tıklayın. 
 2. Karşınıza çıkan sekmeden “Gelişmiş Ayarları Göster” sekmesini açın.
 3. Gizlilik  bölümüne tıklayarak tüm zamanların tarama verilerini temizleyin.
 4. Tüm tarama verilerini temizleyerek bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Bu aşamadan sonra Chrome sekmesini bir kez açın ve kapatın, sorununuz giderilmesiyse bir sonraki uyarıya göz atabilirsiniz. 

Bir Ağ Değişikliği Algılandı Hatası Alternatif Çözümler

Aşağıda verilen alternatif çözümler üst kısımda bulunan metotlara rağmen sorunu gideremeyen kullanıcılar için önerilmiştir. Verilen çözümler harici sorununuzu çözdüğünüzde yorum kısmında belirterek diğer kullanıcılara fayda sağlayabilirsiniz. 

VPN yazılımınızı kullanıyorsanız kaldırın veya yeniden yükleyin

İnternete bağlanmak için bir ara uygulama, VPN kullanıyorsanız İnternete bağlantı aşamasında Bir Ağ Değişikliği Algılandı Hatası almanız oldukça mümkündür. Vpn uygulamasını kapatarak bu sorunu gidebilirsiniz, Eğer tüm müdahalelere rağmen kapatamıyorsanız VPn ayarlarında başlangıç seçeneğinin aktif olup, olmadığından demin olun. 

Vpn uygulamasını kapatmanıza rağmen sorununuz giderilmiyorsa ilgili uygulamaları tamamen kaldırmanızı öneriyoruz. Kaldırma işlemlerinden sonra cihazınızı yeniden başlatmanızda oldukça yarar vardır. 

 

Farklı İnternet Tarayıcısı İndirin

Bir ağ değişikliği algılandı hatasını tüm verilen çözümler ile aşamıyorsanız internet tarayıcınızın kaynak kodları ile alakalı bir sorun olma ihtimali yüksektir. Bilgisayarınıza başka bir tarayıcı indirerek bu sorunu aşabilirsiniz, muadil tarayıcı isimlerine aşağıdaki listelerden ulaşabilirsiniz. 

 1. Google Chrome
 2. Opera
 3. Microsoft Kenarı
 4. Firefox

İlginizi Çekebilir: Wifi Bağlantı Sorunu

Bu yazımızda sizlerle Bir Ağ Değişikliği Algılandı Hatası çözümlerini anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir