Google Drive Silinen Dosyaları Geri Getirme

Google Drive Silinen Dosyaları Geri Getirme işlemleri nasıl yapılır ? Drive çöp kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemleri hakkında detaylı bilgilere sitemiz üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. 

Google Drive’dan Silinen Dosyaları Geri Getirme: Önemli dosyaların yanlışlıkla veya bilerek silinmesi bu günlerde nadir değildir. Sorun, yanlış dosyayı silmiş olduğunuzu fark ettiğinizde ortaya çıkar ve onu geri yüklemenin hiçbir yolu yoktur. Bu yüzden Google Drive oluşturuldu. Önemli dosyalarınızın yedeğini asla kaybetmemeniz için saklayabileceğiniz bir platform sağlar.

Google Drive’daki dosya ve klasörleri sildiğiniz zamanlar vardır. Soru, “Google Drive’dan silinen dosyaları geri getirme işlemi mümkün mü”? Peki, silinen dosyaları geri getirmek için neler yapılabileceğini görelim.

Google Drive’dan Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Google drive kalıcı silinen dosyaları geri getirme işlemleri son dönemlerde oldukça fazla aranmaya başlamıştır. Aşağıda verilen metotlar ile kalıcı olarak sildiğiniz dosyalarınızı geri getirebilirsiniz. Son olarak edindiğiniz yaşadığınız deneyimleri bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz.

1. Dosyayı Çöp Kutusundan Kurtarın

Google Drive, yakın zamanda silinen tüm silinmiş dosyaları tutan bir çöp kutusu klasörüne sahiptir. Ancak çöp kutusunda silinen dosyaları aramaya başlamadan önce, Google Drive’da silme işlemini geri almanın doğrudan bir yolu olduğunu bilin. Sil düğmesine basar basmaz, ekranda geri alma seçeneği açılır. Bu düğmeye basarsanız, sildiğiniz dosya Drive’a geri taşınacaktır.

Ancak bu seçenek yalnızca ilk birkaç saniye içinde kullanılabilir. İşlemi hızlı bir şekilde geri alamazsanız, dosyayı çöp kutusu klasöründen geri yüklemeniz gerekecektir.

Dosyayı çöp kutusundan şu şekilde geri yükleyebilirsiniz:

  • “Sürücüm”deki Çöp Kutusu klasörüne bakın.
  • Cihazınızda geri yüklemek istediğiniz dosyaya çift tıklayın.
  • İki seçenek göreceksiniz, yani Dosyayı Geri Yükle veya Sonsuza Kadar Sil.
  • Dosyayı kaydetmek için “Geri Yükle” düğmesini seçin.

Google Drive’dan sildiğiniz dosyaların önümüzdeki 30 gün boyunca Çöp Kutusu klasöründe kalacağını unutmayın. Bu süre bittiğinde dosyalar otomatik olarak silinecektir. Benzer şekilde, çöp kutusundan manuel olarak sildiğiniz dosyalar kalıcı olarak silinecektir.

Çöp kutusundan silinen dosyaları geri almak istiyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

  • Bu dosyaları Google Apps Kasası’ndan alın
  • G Suite Yönetici Konsolu’nu kullanarak silinen verileri kurtarın

Google Drive, kullanıcıların üzerine yazılan verileri kolayca kurtarmasını sağlayan yerleşik bir işlevle birlikte gelir. Bu, kullanıcı yanlış dosyalar için Kaydet işlemini yürüttüğünde oluşur. İşlev, değişiklikleri gerçekten kaydetmez, ancak önceki sürümden değiştirmiş veya silmiş olabileceğiniz verileri ve bilgileri geri yükler. Geri yüklemek istediğiniz dosyaya çift tıklayın ve “sürümü yönet”i seçin.

Burada, dosyanın tüm son sürümlerini tarihle birlikte bulacaksınız. Dosyanın uygun sürümünü seçin, dosyanın hemen yanında görünen üç noktayı tıklayın ve ardından “İndir” seçeneğini tıklayın.

2. Google Drive Dosya Kurtarma Yazılımı

Yukarıdaki tekniklerin hiçbiri işe yaramazsa, son çareniz veri kurtarma yazılımıdır. Bu yazılım uygulamaları, kullanıcıların Google Drive’dan ve Drive’ın çöp kutusu klasöründen sildikleri dosyaları kurtarmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Yazılım ücretsiz olarak mevcut olabilir veya seçtiğiniz sağlayıcıya bağlı olarak size birkaç dolara mal olabilir. Hızlı kurtarma hizmetlerini garanti ettikleri için ücretli planlar ücretsiz sürümlerden daha iyidir.

Aklınıza takılan soruları ve yaşadığınız deneyimleri bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede yanıt vereceğiz. 

Son olarak İlginizi çekebilir: Güvenlik İlkesi Nedeniyle Ekran Görüntüsü alınamıyor

Bu yazımızda sizlerle Google Drive Silinen Dosyaları Geri Getirme konusunu ele aldık. Diğer yazılarımıza göz atarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Diğer yazılara erişmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir