İp Adresinden Telefon Numarası Bulma

İp Adresinden Telefon Numarası Bulma işlemleri nasıl yapılır ? Beni arayan veya mesaj atan bir numaranın ip adresini bulabilir miyim gibi aklınıza gelen tüm soruların cevaplarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Bir IP Adresi veya İnternet Protokolü adresi, bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu ve internetteki veya yerel ağdaki diğer cihazlarınızı bağlamanıza ve tanımlamanıza yardımcı olan benzersiz bir sayısal etikettir. Cihazın konumu, verilerinizin gerçekten nereye gittiği ve oraya nasıl ulaşacağınıza dair bir rota da dahil olmak üzere birçok bilgi almak için bunu kullanabilirsiniz. IP adreslerini biliyorsanız, bilgilerinizin gönderildiği yeri kolayca bulabilirsiniz.

IP adresi yalnızca verilerinizin nereye gittiğini bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda İnternet’teki başka bir kullanıcının mevcut konumunu da bulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle çoğu insan birinin konumunu izlemek ve o anda nerede olduğunu bulmak için bir IP adresi kullanır.

Ancak, kimsenin konumunuzu bilmemesi için bir VPN (Sanal Özel Ağ) kullanarak IP adresinizi de gizleyebilirsiniz ve farklı sitelere ve uygulamalara anonim olarak göz atabilirsiniz.

 

İp Adresinden Telefon Numarası Bulmak Mümkün Mü?

İp adresinden telefon numarası bulma işlemleri gerçekte var olan bir işlem türüdür.  İnsanların birinin IP adresini bulmak istemesinin birkaç nedeni vardır.

Birçok e-ticaret web sitesi ve diğer platformlar, konumunuzu bilmek ve daha iyi ürün önerileri sağlamak için IP adresinizi izleyebilir. Çevrimiçi bir forum ve abonelik hizmeti, bir IP adresi yardımıyla içeriklerine erişmenizi engelleyebilir. Bazen insanlar bilinmeyen bir telefon numarasından spam veya uygunsuz mesajlar ve aramalar alabilir. Bu numaraların konumlarını takip etmek isteyebilir.

Soru, “bir kullanıcının telefon numarası aracılığıyla birinin IP adresini bulmak mümkün müdür”? ya da “telefon numarasından birinin IP adresini bulma mümkün mü” Ne yazık ki, telefon numarasını kullanan bir kullanıcının IP adresini bulamıyorsunuz.

Nedeni oldukça basit. 10 basamaklı telefon numarası, bir şebeke servis sağlayıcısı tarafından atanır. IP adresiniz ve telefon numaranız arasında bağlantı yoktur, yani birinin telefon numarasını IP adresini izlemek için kullanamazsınız.

Ama artık endişelenme!

Birinin IP adresini telefon numarası aracılığıyla ücretsiz olarak bulmanıza yardımcı olacak neredeyse bir düzine alternatif yol vardır.

Telefon Numarasına Göre Birinin IP Adresi Nasıl Bulunur?

İp Adresinden Telefon Numarası Bulma işlemlerinin mümkün olmadığından bahsetmiştir. Ancak bazı ip adresi ile alakalı bazı ip uçları yakalayabilirsiniz. IP adresleri genellikle statik değildir ve bir telefon numarasının şebeke servis sağlayıcısının verdiği bir tür sabit atama olduğu durumlarda çok sık değişebilir. Size İnternet bağlantıları sağlayan bir şirket olan İnternet servis sağlayıcınız (İSS) size atanan IP adreslerinin bir kaydını tutacaktır. İss servisi telefon numarasından kolayca bir IP adresi bulabilirler.

Ayrıca, İnternet’teki bazı web sitelerini ziyaret ettiğinizde ve site IP adresini tam zaman damgasıyla toplarsa, polis nihayetinde IP adresini bulabilir ve konumunuzu kolayca takip edebilir. Belirli bir davaya atanmış bir soruşturma veya soruşturma varsa, ISS, hükümet, polis veya diğer yasal kuruluşlar için mümkündür. Ayrıca, mobil verileri açıp kapattığınızda IP adresi çok dinamik bir şekilde değişir.

Servis sağlayıcınızın veri ağına bağlıysanız, sabit bir IP’niz olabilir. Bunun nedeni, hizmet sağlayıcıların artık cihazınıza belirli bir süre için belirli bir IP adresi veren ve bu adresin herhangi bir zamanda değişebilen bir Dinamik ana bilgisayar yapılandırma protokolü (DHCP) kullanmasıdır. Ancak genellikle olan şudur, bu süre dolduğunda aynı IP’yi yenilerler ve bu nedenle düzeltilebilir.

Ancak yine birçok servis sağlayıcı, internete her bağlandığınızda cihazınıza farklı IP adresleri atayabilir. İnternete bağlandığınızda, baz istasyonu size mevcut IP’ler listesinden çok sık değişebilecek bir IP adresi atar. Yani tamamen şebeke servis sağlayıcınıza bağlıdır.

Bir WiFi bağlantısına bağlıysanız, her WiFi ağı kendi özel adresleme planını seçebileceğinden, WiFi ağına bağlıdır. Aynı WiFi ağına farklı zamanlarda bağlanırken yine size farklı IP’ler atanabilir.

Birinin IP Adresini Bulmanın Alternatif Yolları

Artık birinin cep telefonu numarasını kullanarak IP adresini almanın mümkün olmadığını bildiğimize göre, birinin IP adresini almanın yollarına bakalım:

  1. Birinin Telefonunu Ödünç Alma : Bu metot pek işinize yaramayabilir. Ancak birinin cep telefonunu alıp Ayarlar > Telefon Hakkında >Durum > IP adresine giderek birinin IP’sini alabilirsiniz. Yöntemler, telefonunuzun markasına bağlı olarak değişebilir. Veya doğrudan IP’nizi gösteren birçok çevrimiçi site vardır. IP’yi almak için bunlardan herhangi birine göz atabilirsiniz.
  2. Birinin WiFi Şifresini Bilmek : Birinin WiFi şifresini öğrenirseniz, servis sağlayıcıların portalına giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız ağa bağlı cihazların IP adreslerini görebilirsiniz.
  3. E-posta HTML Hatası : Bu, bir e-posta yoluyla gönderilen bir görüntüye bir kod yerleştirilerek yapılır. E-postayı okursanız, yani resmi görürsünüz, kod parçası IP adresinizi ve konumunuzu yakalayabilir ve gönderen, konumunuza ve IP’nize erişebilir.
  4. Web Sunucusu Günlükleri : Bu, birinin cep telefonu numarasını IP’den nasıl çıkarabileceğiniz konusunda yukarıda tartıştığımız duruma benzer.
  5. Sosyal Medya Aracılığıyla : Sosyal medya sitelerinin yöneticileri IP adresinizi bilirler ve bunun dışında sitedeki bir reklama veya başka bir bağlantıya tıkladığınızda IP’nize kolayca erişilebilir.

Yani bunlar birinin IP adresini takip etmenin bazı yollarıydı. Ancak tartışmaya yol açan soruya geri dönersek, kişi sözlü olarak kendi IP adresini söylemedikçe, birinin telefon numarasından IP adresini bilmesi mümkün değildir.

Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. İlettiğiniz sorulara ve diğer detaylara en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.

İlginizi çekebilir: İphone silinen fotoğrafları geri getirme

Bu yazımızda sizlerle İp Adresinden Telefon Numarası Bulma konusunu ele aldık. Diğer yazılarımıza göz atarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Diğer yazılara erişmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir