Modemden Geçmişine Bakma

Modemden geçmişine bakma işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere sitemiz üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Modem ara yüzü ile geçmişe bakma ve silme işlemleri hakkında topladığımız tüm bilgileri sizlere aktaracağız. Bu sayfada bulunan içerikler sayesinde sizlerde evlerinizde ve ofisinizde bulunan modemlerle ile yapılan işlemleri tespit edebilirsiniz. Şifrenizi verdiğiniz komşunuz modeminiz ile yasa dışı bir iş yapıyor mu ? Modemime izinsiz erişimi olan biri var mı gibi aklınıza gelen tüm soruları bu içeriğimiz sayesinde cevaplıyor olacağız.

Modeminizin internet geçmişini depolar ve siz silene kadar hafızasında tutmaya devam eder. Wifi geçmişine bakma fonksiyonu sayesinde wifi geçmişi silme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Zaman zaman geçmişinizi kontrol etmekte ve silmekte oldukça büyük fayda vardır. 

Modem geçmişine nasıl bakılır?

Modem geçmişine nasıl bakılır sorusunun cevabı son derece basittir. Modeminizin geçmişine bakmadan önce modeme bağlı herhangi bir cihazınızın geçmişini kontrol edebilirsiniz. Örneğin evde bulunan tabletinizin internet tarayıcı geçmişini görebilirsiniz. Wifi şifrenizin hacklendiğini düşünüyorsanız veya izinsiz olarak birilerinin internet ağınıza eriştiğini düşünüyorsanız bu işlemleri yapmanızda fayda vardır. 

Modeminizin internet geçmişine ulaşmak için öncelikle bilgisayarınızı modeme lan kablosu aracılığıyla bağlayınız. Kablosuz erişim sağladığınızda tüm bilgilere erişmeniz imkanızdır. 

İlginizi çekebilir: Wifi Bağlantı Sorunu

Modem geçmişine bakma adımları

Modem geçmişine bakma adımlarına geçmeden önce yasal sorumluluktan bahsetmek isteriz. Kendinize ait bir modem haricinde yapacağınız tüm işlemlerde kişisel verilerin gizliliği maddesi gereğince cezai işleme tabi olursunuz. Bu sitede verilen tüm işlemler genel bilgi amaçlı verilmiş olup, herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Sorun yaşadığınız adımları ve aklınıza takılan soruları bizlere yorum kısmından bildirebilirsiniz. 

1. Adım: Modem İp Adresi Bulma

İlk adım olarak modem ip adresini bulmanız gerekmektedir. İp adresini tarayıcı arama kısmına yazarak Wifi ara yüzüne erişebilirsiniz, genel olarak kullanılan ip adresine bu paragrafın sonunda ulaşabilirsiniz. Aşağıda verilen ip adresi haricinde bir ip adresine sahipseniz modem markasını internette araştırarak ip adresini testit edebilirsiniz. 

Global IP adresleri  192.168.01,192.168.2.11 ve 92.168.1.1,’dir.

 

2. Adım: Modem ayarlarına giriş

Bir üst kısımda bulunan adımda modem ara yüzüne giriş iplerini bulmuştuk. Şimdi bulduğumuz ip adresi ile modem aya yüzüne giriş yapacağız. Modem geçmişine bakma adımlarından ikincisi olan ayarlara giriş için bilgisayarımızın arama çubuğuna bulduğumuz adresi yapıyoruz.

Biz örnek olarak 192.168.01.01′ i kullanacağız. 

 

Modem ip adresi
Modem ip adresi

Modem ara yüzüne giriş yaptıktan sonra karşınıza giriş bilgileri paneli gelecektir. Satın aldığınız her modem cihazı kendine has bir şifre ile korunmaktadır. Eğer sonradan değiştirme işlemi yapmadıysanız;

Kullanıcı adınız: Admin

Şifreniz: Wifi Şifreniz 

olarak gelecektir. Giriş bilgilerinizde hata mesajı ile karşı karşıya kalıyorsanız modeminizin şifresi sonradan değiştirilmiş olabilir. Bu aşamada modeminizi sıfırlayabilir, modem sağlayıcınızın web sitesinden bilgi alabilirsiniz. 

Sorunsuz olarak modem ara yüzüne giriş yaptıysanız bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 

 

3. Adım: Sistem günlüklerine göz atın

Sistem günlükleri olarak bilinen System Logs modem üzerinden yapılan tüm işlemlerin kaydını tutar. İnternete bağlantı aşamasında sorunla karşılaşıyorsanız yine bu ara yüz sayesinde hata mesajlarını görebilir ve sorunlarınızı giderebilirsiniz. Modem geçmişine bakma işlemlerine geri dönecek olursak sistem günlükleri içerisinde cihazınıza bağlı tüm ip adreslerini tespit edebilirsiniz. 

Eğer toplam ip adresi evinizde bulunan cihaz sayısı ile eşleşmiyorsa muhtemelen wifi cihazınıza izinsiz erişim söz konusu olabilir. Bu tür olaylar için önlem almanızda fayda vardır. 

Bu sayfadan modem geçmişine bakabilirsiniz, geçmişinizi silmek için bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 

 

4.Adım Modem geçmişini düzenli aralıklarla silin

Modem geçmişini düzenli aralıklarla silmek sizlerin veri gizliliğini üst seviyede tutacak işlemlerden bir tanesidir. Sistem loglarında bulunan verilerinizi silmek sizden başka izinsiz olarak sisteminize sızacak bir kişinin geçmişini görmemesini sağlayacaktır. 

Modem geçmişine göz attığınız sayfa üzerinde “modem geçmişini sil” butonuna erişerek tüm geçmişinizi silebilirsiniz. Genellikle bu butona tıkladığınızda karşınıza önem metni ve onay butonu çıkacaktır. Onay kutusunu işaretleyerek tüm geçmişinizi geri döndürülemez bir şekilde silebilirsiniz. 

Modem geçmişi hakkında ek tavsiyeler 

Modem geçmişinizi silmeniz olası bir izinsiz girişte kötü niyetli kişilerin sizler hakkında veri elde etmesinin önüne geçebilirsiniz. Sadece geçmişinizi silerek veri güvenliği sağlayamayacağınızı bildirmek isteriz. Bu tarz girişimlerden korunmak için sizlere birkaç tavsiyede bulunacağız. 

Tarayıcı geçmişinizi düzenli olarak silin

Tarayıcı geçmişinizi düzenli olarak temizlerken modem geçmişini de aynı zamanda temizlemek sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Modem belleğinden sildiğiniz geçmişiniz tarayıcı geçmişinde bulunmaya devam edecektir. Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız “CTRL+H” kısa yolu ile geçmiş sekmesine ulaşabilirsiniz. 

Modem giriş bilgilerini değiştirin

Modem giriş bilgilerinizi değiştirmenizde büyük fayda vardır. Cihazınızın orijinal şifresi kendi modem şifreniz ile aynı olduğundan dolayı şifrenizi elde eden herkes tarafından erişebilmektedir. Modem giriş şifrenizi değiştirmeniz şifrenizi herkesin bilmesine karşın geçmişine bakamayacağı anlamına gelmektedir. 

Ek olarak Modeminizi sıfırladığınızda giriş bilgileriniz kutusu üzerinde yazan şifreye geri dönecektir. 

Bu yazımızda sizlerle Modemden Geçmişine Bakma – modem geçmişine nasıl bakılır adımları anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir