Nasıl yazılımcı olunur ? Yazılımcı Olmak İçin Üniversite Şart Mı ?

Yazılımcı nasıl olunur ?  yazılımcı olmak için üniversite şart mı ? Mühendislik diploması yazılımcı olmak için tek başına yeterli mi ? Bu yazımızda sizlere bütün bu soruların cevabını vereceğiz. Öncelikle yazılım sektörünü seçmek için bilmeniz gereken bazı hususlar var. Bu mesleğin göründüğü kadar kolay olmadığı, rakibinizin sadece bir insan olmadığını bilmelisiniz. Çünkü karşınızda sürekli değişen bir teknoloji ve sürekli yeni teknoloji ile mezun olan bireyler var. Elbette tecrübe ve proje geçmişiniz ile birlikte bu olumsuzlukların üstesinden gelmek sizin elinizde. Gelin sizlerle birlikte yazılım ile alakalı birkaç soruyu cevaplayalım.

Nasıl Yazılımcı olunur , Yazılımcı olmak İçin Üniversite  Şart Mı ?

Yazılımcı olmak için üniversite şart mı ? bu tür sorularınız cevapları için yazılımla ilgilenenleri üç gruba ayırmak gerekir

  • Birincisi yazılımı mesleği haline getirmiş,  bir firmada maaşlı olarak çalışanlar ,
  • İkincisi daha çok kendi işlerini yaparak ya da freelancer çalışarak para kazananlar ,
  • Üçüncüsü kendi işlerini kolaylaştırmak ve hobi amaçlı (arduino , akıllı ev projeleri vb.) amacıyla yazılım ile uğraşanlar.

Biz bu yazımızda sizlere çoğunlukla ilk gruptan bahsediyor olacağız. Çünkü en çok diplomaya ihtiyacı olan grup ilk grupta da, kendi işini yapmak isteyenler ve stand-up girişimlerinde bulunmak isteyenlerin de diploma ihtiyacı olabiliyor.  Eğer yeni bir projeye yatırımcı arıyorsanız ve görüşmelere gidiyorsanız mutlaka yazılım ile alakalı bir diploma size her zaman lazım olacaktır. Çünkü yatırımcılar geliştirdiğiniz projenize baktığı kadar projeyi geliştirenlere de bakıyor. Bu noktada iyi bir okuldan iyi bir üniversiteden mezun olmak sizin için güzel referans oluşturacaktır aynı şekilde freelancer çalışıyorsanız yine okuduğunuz okul ve bitirdiğiniz bölüm sizin için referans olabilir. 

İlk gruba tavsiyelerimiz yapabildiklerinin en iyisini yapmaları ve kazandıkları okulda bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği,  bölümler tercih ederek bu bölümlerde bitirin bildikleri en yüksek puanla bitirmelidir.

Sadece Yazılım Diploması Yeterli Mi ?

Nasıl Yazılımcı Olunur ? Sadece okulu kazanmak tek başına yeterli gelmeyecektir. Çünkü iyi bir yazılımcı olabilmek için en önemli şey istemektir. Yani bu işi çok istemelisiniz. Çünkü çıktığınız bu yolda işler hiç göründüğü gibi değil. Çünkü günümüzün en revaçta olan sektörlerinden biri olan yazılım sektörü için rakibiniz çok fazla. Bir örnek ile açıklamak gerekirse X firması 5 tane yazılımcı arıyor diyelim. Kariyer sitesinde firma ilana çıktığı anda yüzlerce yazılımcı mezunu başvuracaktır. Firmanın insan kaynakları çalışanı ise bu başvuruları eleyerek 30-40 belki de 50 tane özgeçmişi incelecektir. İncelenen bu grubu ise CV doluluk oranına göre mülakata çağıracaktır. Bu mülakatlarda sizlerde katılmak için üniversite zamanında proje geliştirme , Çap – yandal programı gibi programlarda gelişim göstermelisiniz.

Unutmayın yaptığınız her gelişim hareketinde mülakatlara çağrılma şansınız o kadar artıyor.

 

Yazılımcı olmak için mühendislik okumak şart mı ?

Bu sorunun cevabını sizden iyi bilen kimse yok!. Çünkü mühendislik okumuş ancak deneyimi olmayan orta diploma puanı ile mezun olmuş bir birey ile kendini geliştirmiş farklı bir bölüm mezunu birey hiçbir zaman aynı kefede tutulmayacaktır. Çok nadir istisnalar dışında firmalar kriterlerinde

 ̶Y̶a̶z̶ı̶l̶ı̶m̶ ̶M̶ü̶h̶e̶n̶d̶i̶s̶i̶ ̶A̶r̶a̶n̶ı̶y̶o̶r̶.̶

Kriterleri yerine

xxx uygulamasında x yıl deneyimli çalışma arkadaşları aranıyor.

Gibi kriterler arıyor. Kısaca çoğu firma sadece mühendis alıyoruz demiyorlar. Çok nadir istisnalar ise sektörde her zaman var. Bu tür firmalara  girebilmek için de Mühendislik mezunu olmak önemli bir durum haline geliyor. Mühendis  olmadan işe girmenin bazı zorlukları var mesela girdiğiniz firma, Devlet destekli bir proje geliştiriyor olabilir projelerde mühendis şartı aranıyor olabilir . Dolayısıyla mühendis olmadan bu projelerde yer alamayabilirsiniz. Böyle sorunlarla da karşılaşmamak için Mühendislik mezunu olmanız gerekiyor . Bütün şartları sağladıktan sonra daha büyük firmalara daha rahat bir şekilde başvurabilirsiniz ve yapılan mülakatlara daha kolay davet edilirsiniz.

Mülakatlarda kendimizi daha rahat ifade edebilmek  size hem mutluluk hem de maaş olarak geri dönecek olan şeyler. Bu yüzden yapabildiğinizin en yükseği ile işe başlarsanız ilerletmenin daha kolay olacak.

Yazılım Alanında İş Bulmak İçin Yapılması Gerekenler

 

Bunun için yapabileceğiniz tek şey mezuniyetle yetinmemek olacaktır. Öğrenci olduğunuz sürece ve mezun olduktan sonra sürekli kendinize bir şeyler katmanız gerekiyor. Kısaca projelerde yer almanız gerekiyor. Okuduğunuz okul size proje geliştirme imkanı sağlıyorsa okul projelerinde yer alabilirsiniz. Eğer okulunuzda böyle bir imkan yoksa kendi ürettiğiniz veya etrafınızdaki yakınlarımızın projelerini yaparak deneyim elde edebilirsiniz. Bu sayede mülakatlara girdiğiniz zaman

Bu zamana kadar ne yaptınız , Hangi projelerde bulundunuz ?

diye sorduklarında bu sorulara kolayca cevap verebilirsiniz.

 

Sizlere bu yazımızda Nasıl yazılımcı olunur ? Yazılımcı Olmak İçin Üniversite Şart Mı ? gibi soruları cevapladık. Diğer yazılarımıza ve kendinizi geliştirmek için örnek uygulama kodlarına göz atmayı unutmayın.

Sorularınızı bizlere yorum kısmından ve iletişim kısmından iletebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir