Q Basic indirme ve kurulum işlemleri

Q Basic indirme ve kurulum işlemleri  acemi ve yeni başlayan bireylerin aradığı sorulardan bir tanesidir. Qbasic dili yeni başlayanların anlayabilecekleri en uygun dildir. Çünkü günlük konuşma dili mantığına en yakın dillerden biri demek yanlış olmaz. Uzmanlar ve ileri seviye kod mühendisleri programlamaya başlamak için ilk program önerisi olarak günlük konuşma diline en yakın olan dili tercih etmenizi önerir. Bizlerde kodmatik.net ailesi olarak sizler Qbasic nasıl indirilir , qbasic kurulum aşamaları gibi konulardan bahsedeceğiz.

 

İçindekiler

Qbasic Nedir ?

QBASIC, QuicBASIC ya da kısa adı ile QB olarak bilinen program Microsoft ailesi tarafından geliştirilmiştir. QBasic programı günümüzde  programlamaya giriş derslerinde öğrencilere gösterilen bir dildir.  Program ilk programlama yıllarında MS-DOS işletim sistemlerinde bir süre sistemin kendi parçası olarak kullanıma sunulmuştur. Program adından da anlaşılabileceği gibi Basıc türevli basit bir dildir.

Qbasic sistem gereksinimleri olarak sizlerden sadece sağlıklı çalışan bir işletim sistemi istemektedir.  Yani günümüzde bulunan bütün bilgisayarlarda çalıştırılabilir. Bu basit program sayesinde sizlerde kodlama dünyasına giriş yaparak adım adım ilerleme gösterebilirsiniz. Web sitemizde birbirinden farklı qbasic örneklerini uygulama kodlarına bakmadan yapabilecek düzeye geldiğinizde bir sonraki adımlara ve diğer  programlara yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Qbasic Nasıl İndirilir ?

Birçok bilgisayarda desteklenen bu program sadece kendi exe dosyası ile çalışması mümkündür. Ancak oluşabilecek herhangi bir hata ve değişimden dolayı programı kuramayan, işletim sistemi desteklemeyen bilgisayarlar için ikinci bir yol olan DosBox arayüz programı ile bilgisayarımıza kurmak mümkündür.

Qbasic programı iki farklı yöntem ile çalıştırılabilir.

  • Qbasic 64 exe programı ile ,
  • DosBox  programı aracılığı ile

Qbasic İndirme Linki

Öncelikle ilk yapmanız gereken işlem aşağıda verilen adresi tarayıcınızda açarak bilgisayarınıza işletim sisteminize uygun Qbasic Sürümünü indirebilirsiniz.

İndirme Bağlantısı

  • https://github.com/QB64Team/qb64/releases/tag/v1.4

Qbasic Kurulum Aşamaları

qbasic nasıl indirilirv
İndirdiğimiz Qbasic programı sıkıştırılmış olarak bilgisayarımızın indirilenler klasöründe yer alacaktır.

İlk olarak indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı klasöre çıkart seçeneği ile qbasic ismini verdiğimi klasöre çıkartıyoruz

 

Klasöre çıkardığımız Qbasic klasörü içerisinde program kurulu olarak gelmektedir.

Kırmızı ile işaretli exe programına tıklayarak programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak kurulum aşamasında yaşadığınız problemleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. Programı kuramayan hata alanlar için dosbox programı kurulumu

 

Sizlere bu yazımızda Q Basic indirme ve kurulum işlemleri adımlarını gösterdik.

Diğer örneklere de göz atabilirsiniz:

İlk olarak; QBASİC ASAL SAYI UYGULAMASI

RASTGELE 10 ADET SAYIYI BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE SIRALAMA UYGULAMASI

Son olarak; QBASİC ÖRNEKLERİ İÇİN TIKLAYIN

Kodlarda herhangi bir problem olduğunda lütfen yorum kısmından iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir