Robotik Kodlama Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Robotik Kodlama Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı? sorusunu ele aldığımız bu içeriği okuyarak sizlerde robotik kodlama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.  Çocuklarınızın bilgisayar ve tablet başında geçirdiği zamanı verimli hale getirmek isteyip istemediğinizi sorsak, pek çok ebeveyn şüphesiz evet derdi. Günümüzde ebeveynlerin ve dolaylı öğretmenlerin şikayetçi olduğu sorunlardan biri de çocukların internette çok fazla zaman geçirmesidir. Teknolojinin hızla gelişmesi ve kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte cep telefonu ve tablet kullanma yaşı da önemli ölçüde düştü. 6-15 yaş arası internet kullanımı 2013’te %50,8 iken 2021’de bu oran %82,7 oldu. Bu nedenle teknolojik değişimlere ayak uydurmak ve çocukların küçük yaşlardan itibaren doğru içeriklerle tanışmasını sağlamak önemlidir. Yıllardır adını duyduğumuz “robotların çağı” henüz gelmemiş olsa da robot teknolojisinin günlük hayatımızın derinliklerine yerleştiği bir gerçek. Önümüzdeki 10 yılda robotların günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesi ve iş gücünde 1 milyardan fazla insanın robotlar tarafından karşılanması bekleniyor.

Robotik Kodlamanın Geleceği Nedir ? 

Bir önceki paragrafta sizlere robotik kodlama ile alakalı bazı detaylara değinmiştir. Bu robotları tasarlayan ve kodlayacak kişiler Robotik kodlamacı olarak anımsanacaktır. Geleceğin kodlamacı ve yazılımcıları ile çocuklarımız arasından seçilecektir. Eğitim profesyonelleri ve uzmanlar tam da bu yüzden robotik kodlama eğitiminin erken yaşlarda başlamasını söylemektedir. Bu içeriğimizde sizlere Robotik Kodlama Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı? sorusuna yanıt vereceğiz. 

Okul Öncesi Dönemde Kodlama Öğretmek Mümkün Mü ?

Kodlamayı öğrenmek yabancı dil öğrenmek gibidir. Uzmanlar ne kadar erken başlarsanız öğrenmenin o kadar kolay ve kalıcı olacağını söylüyor. 4 yaşından itibaren çocuklara oyunlaştırma eğitimi yoluyla temel algoritma becerileri kazandırılabilir. Renk algısı, dil ve ifade gelişimi, motor beceri gelişimi bu algoritmanın temelini oluşturur. Örneğin okul öncesi ve anaokulu öğretmenleri, seviyeler arttıkça çocuğunuzun daha karmaşık yapıları anlayacağını ve problem çözme konusunda daha deneyimli hale geleceğini söylüyor.

Erken yaşlardan itibaren robotik kodlama eğitimi almanın faydaları nelerdir?

Yaşa uygun algoritmik çalışmalar yapılması; ince motor gelişimi, dikkat ve konsantrasyon, yaratıcı düşünme, pozisyon ve yönelim kavramlarını destekler. Çocuklar kuralların önemini öğrenir ve onlara uyma becerilerini geliştirirler. Problem çözme becerisi kazandıkça özgüvenleri artar.

 

Kodmatik.net web sitemizde yer alan eğitim içeriklerine göz atarak sizlerde kolay bir şekilde kodlama ve algoritmaya giriş eğitimlerine katılabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir