Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor Hatası Çözümü

Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor hata mesajı ile karşılaşıyorsanız sizlerin de bilgisayarında bir problem var diyebiliriz. Sistemde aktif olarak çalışan bir donanımın belirli bir süre sonra çalışmıyorsa muhtemelen yaptığınız son işlemlerden bir tanesinde hata var. Sitemizde bulunan içerikler sayesinde sisteminizde bağlı olan aygıtları çalıştırmak için türlü metotlara erişebilirsiniz. 

Birçok dijital ürün kullanıcısı kullandıkları cihazlardan veri aktarırken veya veri taşıma işlemi yaparken sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor hatası alır. Bu sorun kullandığınız usb belleklerden başlayarak yazılım sorunlarına kadar giden uzunca bir yolu sizlere işaret eder. Peki bu yolda yapmanız gerekenler neler ? İşte detaylar. 

Sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor hatası nasıl giderilir ?

Sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor hatası için yapmanız gerekenleri en basitinden en karmaşığa kadar sizler için sıraladık. Aklınıza takılan soruları ve diğer detayları bizlere yorum kısmında belirterek en kısa sürede cevap alabilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler aşağıda listelenmiştir. 

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Yapacağımız işlemler esnasında hata ile karşılaştığımızda aklımıza ilk gelen çözüm bilgisayarımızı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarımızda bulunan programlar ön yükleme aşamasında bazı hatalar ile karşı karşıya kalmış olabilir. Karşılaşılan bu hata yüzünden sizlere sisteme bağlı bir aygıtın düzgün çalışmadığı ile alakalı mesaj çıkartıyor olabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra hata mesajı alıp almadığınızı kontrol edin. Hata mesajı alıyorsanız bir sonraki işleme geçebilirsiniz. 

Usb Portunuzu Değiştirin 

Sisteme bağlı bir aygıt çalışmıyor mesajı görmenin en yaygın hatalarından bir tanesi de usb girişinizde oluşan kısa devre vb. nedenlerden dolayı girişlerinizin bozulmasıdır. Bozulan bir giriş bazen usb aygıtınızı görse de çalışmasına izin vermeyebilir. Usb girişini değiştirdiğiniz cihazınızda yeniden başlatma işlemi yapmanız gerekebilir. Çünkü takacağınız donanım aygıtları ön yükleme sırasında çalışmaya başlayacaktır.

Örneğin bilgisayarınızda klavyenizle alakalı bir sorun varsa cihazınız açıldıktan sonra usb girişini değiştirseniz de çalışmayacaktır. 

Bu yüzden usb girişlerinizi değiştirdikten sonra da yeniden başlatmanızda fayda var.

Hata mesajı hala devam ediyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bağlı cihazınızı formatlayın

Sadece bağlı cihazınızı formatlamak kendi içerisinde oluşabilecek hatların giderilmesi için en yaygın olarak kullanılan metottur. Düzgün bir şekilde biçimlendirilmeyen aygıtınız hata mesajına sebep olacaktır. Bu hatayı gidermek için aşağıda bulunan adımları uygulayabilirsiniz. Usb bellek vb. cihazlarınızda bu işlemin veri kaybına neden olacağını göz önünde bulundurunuz. 

 1. Dosya gezginini başlatın, Bu işlemin kısa yolu Windows + E tuşudur. Açılan pencerenin sol kısmında bulunan “Bu Bilgisayar” ı tıklayın. 
 2. Karşınıza gelen ekrandan çalışmayan usb aygıtınızı seçin ve sağ tıklayın. Sağ tık işleminden sonra format seçeneği ile aygıtınızı biçimlendirin. 
 3. Formatlama işlemi bittikten sonra cihazınızı çalıştırın ve sorunun giderilip giderilmediğini tespit edin.

Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor Kodları

SFC ve DISM Komutlarını Çalıştırın

SFC ve DISM komutları cihazınızda bozuk dosyaları tespit eder ve onarmaya çalışır. Karşılaştığınız Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor hatası için bu metotlar yüksek ihtimalle probleminizi çözecektir.

Sistem dosya denetleyicisi üzerinde yapacağınız yanlış işlemler ile bilgisayarınıza zarar verebilirsiniz. Bu detayı göz önünde bulundurunuz. 

SFC olarak adlandırılan sistem dosyası denetleyicisi işletim sistemi içerisinde barındırılan dosyaları tarar ve sorun algıladığı dosyaları sizlere bildirir. Sistem dosya yöneticisini çalıştırarak taramayı başlatabilirsiniz çalıştırma adımları aşağıda verilmiştir.

 1. SFC adımlarına başlamak için bilgisayarınızın başlat kısmına “powershell” yazarak açın.
 2. Açılan powershell ekranında “sfc/scannow” yazarak enter tuşuna basın. Bu işlemeden sonra bilgisayarınıza bulunan tüm dosyaları taranacağı için biraz zamana alabilir. 
 3.   Tarama işlemi bittikten sonra karşınıza bazı hata listeleri çıkacaktır. Bu hatlardan bazıları düzeltilebilir ve bazıları düzeltilemez hatalardır. 

SFC işlemlerinin ardından karşınıza üç yanıt gelme ihtimali vardır. Bu yanıtlar kısaca;

 • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyaları buldu ancak bazılarını (veya hepsini) düzeltemedin,
 • Windows Kaynak Koruması bozulmuş dosyaları buldu ve onardı,
 • Son olarak Windows herhangi bir bütünlük ihlali bulmadı.

Geri düzeltilemeyen hatalar için tekrar “powershell” ekranı açarak DISM / Çevrimiçi / Temizleme Görüntüsü / Geri Yükleme Sağlığı” yazmanız gerekmektedir. Bu işlem ile bozulan dosyalarınızı Windows sunucularından indirerek onarımlarını sağlayacaktır. Bu işlem internet hızınız ile paralel olarak ilerleyecektir. Bu aşamada bilgisayarınızın kapanmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz. 

Tüm işlemler bittikten sonra kişisel bilgisayarınızı tekrar başlatarak hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Aygıt Sürücülerinizi Güncelleyin

Aygıt sürücülerinizin güncel olmamasından kaynaklı olarak karşınıza Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor hatası çıkabilir. Karşınıza çıkan bu hata cihazınızda bulunan sürücülerin güncel olmadığından kaynaklı olmaktadır. Bu aşamada yapmanız gereken aygıt sürücülerini güncelleyerek sorununuzu çözmektir. 

Otomatik sürücü güncelleme işlemi ile sürücüler arka planda güncellenirken siz diğer işlerinizi halledebilirsiniz. Eğer cihazınız otomatik güncellemeleri almıyorsa yapmanız gereken ilk işlem üretici web sitesine girerek gerekli sürücüleri indirmektir. 

Manuel güncelleme adımları kısaca;

 1. Cihaz yöneticisini çalıştırın ve tüm donanım seçeneğine tıklayın.
 2. Donanım listesinden hata aldığınız aygıtınıza sağla tıklayarak “Sürücü Güncelleme” işlemini seçin.
 3. Karşınıza Windows, sürücü güncelleme metotları çıkacaktır. İkinci seçenek olan Sürücü güncellemek için bilgisayarıma göz at seçeneğine tıklayarak indirmiş olduğunuz dosyayı seçin ve güncelleme işlemini başlatın.

Bu aşamada yapmanız gereken tüm işlemler bittikten sonra kişisel bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorununuzun çözülüp çözülmediğiniz tespit edin.

 

Windows’unuzu Onarın

Yukarıda verilen tüm işlemler karşısında başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız yazılımsal olarak yapmanız gereken tek bir işlem kalmıştır. Bu işlem ise Windows onarma işlemidir. Bu hata Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor sorunun son çözümü olarak nitelendirilmektedir. Hatayı çözme adımlarına geçmeden önce kişisel bilgisayarınızda bulunan tüm dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Bu işlem sırasında bilgisayarınız birden çok kez yeniden başlatılabilir, işlem sırasında güç kaynağının kesilmeyeceğinden emin olunuz. 

 1. Başlat kısmını açarak Windows Onar kelimesini aratın.
 2. Kişisel bilgisayarınızın internete bağlı olduğundan emin olun.
 3. Karşınıza gelen ekrandan Windows onarım işlemlerini başlatın.

Windows onarım işlemleri bitiminde karşınıza işlemlerin bittiğini belirten bir mesaj gelecektir. Bu mesajın ardından aygıtınızı takarak sorununuzun çözülüp çözülmediğini test edebilirsiniz.

 

 

Bu yazımızda sizlerle  Sisteme Bağlı Bir Aygıt Çalışmıyor sorun çözümlerini anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir