Telefonlarda mesaj gönderilemedi hatasının çözümü

Mesaj gönderilemedi hatası ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken bazı basit adımlar mevcuttur. Yapmanız gereken işlemlere dair ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sahibi olduğunuz mobil cihazlar kullanıcılardan bazı izinleri ister. Gerekli izinlerin alınmasının ardından çalışmaya başlar ve sizlere hizmet eder. Telefonumuzda sürekli olarak kullandığımız uygulamaların izinleri iptal ettiğimiz durumlarda karşımıza “Mesaj Gönderilemedi” adı altında hata mesajı ile karşılaşabiliriz. 

Bu hata ile karşı karşıya geldiğinizde yapmanız gereken işlemler aşağıda verilmiştir. 

 

Mesaj gönderilemedi hatası neden olur ?

Her işletim sistemi zaman zaman bir veya iki sorunla karşı karşıya kalır. Android kullanıcısıysanız, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kullanırken birkaç hatayla karşılaşmış olabilirsiniz. Genellikle bir hatayı düzeltmenin bir yolu vardır ve biz burada bunu yapmaya çalışacağız. Şimdi burada söz konusu olan hata Android’deki SMS Mesajları ile ilgili.

 Bazen Bildirim panelinde ‘Mesaj gönderilmedi’ şeklinde bir hata görebilirsiniz . Bu, bir mesaj gönderilmediğinde size gösterilebilir. Mesajlar uygulaması her başlatıldığında uyarı geri gelmeye devam ettiğinden, ‘Mesaj gönderilmedi’ bildirimine dokunmak yararlı bir şey yapmadığından ve bildirimde kaydırma yaptığından sorun çok can sıkıcı olabilir.

Bu gönderide, Android’deki ‘Mesaj gönderilmedi’ sorununa olası bir çözüm bulmanıza yardımcı olacağız.

Doğru SIM’i seçin

Başarısız bir kısa mesajın en yaygın nedeni, birden fazla SIM kart kullanmanız olabilir. Bazı Android telefonlarda, hangi SIM’le yapmayı seçtiğinize bağlı olarak telefon görüşmeleri yapmanıza ve metinler göndermenize olanak tanıyan Çift SIM işlevi bulunur.

Telefonunuza takılı iki SIM varsa, ancak yalnızca biri etkinse (çağrılar, veriler ve kısa mesajlar için faturalandırılıyorsa), ekranda ‘Mesaj gönderilmedi’ hatasını görmeniz büyük olasılıkla etkin olmamanızdan kaynaklanmaktadır. SIM, metin göndermek için varsayılan SIM’iniz olarak ayarlandı.

Bu durumda, o anda aktif olan SIM’inizi mesajlaşma için varsayılan SIM olarak ayarlayarak ‘Mesaj gönderilmedi’ hatasını çözebilirsiniz. Bunu, Ayarlar uygulamasını açıp Ağ ve internet (bazı telefonlarda ‘Kablosuz ve ağlar’ olarak etiketlenir) > SIM kartlar (bazı telefonlarda ‘SIM yöneticisi’ olarak etiketlenir) seçeneğine giderek yapabilirsiniz.

Bu ekranda hangi SIM kartın belirli bir işlemi gerçekleştirebileceğini seçebilir ve bunu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz SIM, metin mesajını desteklemiyorsa veya üzerinde kısa mesaj kullanmak için yeterli krediniz yoksa, diğer SIM’i de aynı amaç için ayarlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, ‘Kısa mesajlar’ seçeneğine (bazı telefonlarda ‘SMS için varsayılan SIM’) dokunun ve düzenli olarak metin gönderdiğiniz SIM kartınızı seçin.

Bu yapıldıktan sonra, artık telefonunuzdan başarıyla mesaj gönderebileceksiniz.

 

Mesaj gönderilemedi hatası çözümleri

Yukarıdaki çözüm işe yaramazsa, telefonunuzdaki ‘Mesaj gönderilmedi’ sorununuzu çözmek için çalışması gereken aşağıdaki düzeltmeleri deneyebilirsiniz.

 • Mesajın teslim raporunu kontrol edin : Mesajınızın telefonunuzdan gönderilip gönderilmediğini veya alıcının telefonuna ulaşıp ulaşmadığını SMS için İletim raporları’nı etkinleştirerek görebilirsiniz. Bunu yapmak için Mesajlar uygulamasını açın, 3 nokta simgesi > Ayarlar > Gelişmiş’e gidin ve ‘SMS teslim raporlarını al’ seçeneğini etkinleştirin.
 • Mesajı kopyalayıp tekrar gönderin : Bir mesaj gönderilmiyorsa, bir sonraki en kolay çözüm, tekrar gönderip gönderemeyeceğinizi görmektir.
 • Alıcının telefon numarasının doğru olduğundan emin olun: Kulağa saçma gelse de alıcının telefon numarasının doğru olup olmadığını veya bir veya iki numaranın eksik olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca ülke kodunun farklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve ikiniz de farklı ülkelerdeyseniz, gerçek ülke kodunu eklemeyi deneyin.
 • Kişiyi silin ve tekrar ekleyin : Kişiler uygulamasını açıp kişiyi seçerek, Daha Fazla > Sil’e giderek ve ardından Sil’e tekrar dokunarak silme işlemini onaylayarak kişiyi silebilirsiniz. Telefon uygulamasında numarayı çevirip yeni bir kişi olarak ekleyerek kişiyi tekrar ekleyebilirsiniz.
 • Alıcıyı engelleyip engellemediğinizi kontrol edin : Mesajlar uygulamasını açın, Spam ve engellenen > Diğer > Engellenen kişiler’e gidin ve ardından engellenen kişiyi listeden kaldırın.
 • Mesajlar uygulamanızı en son sürüme güncelleyin: Mesajlar uygulamasını Google Play’den güncelleyin .
 • Mesajlar uygulamasının önbelleğini temizle : Mesajlar uygulamasına uzun dokunun ve ‘Ben’ simgesine tıklayın. Önbelleği silmek için Sakla ve önbelleğe al’a gidin ve ‘Önbelleği temizle’ye dokunun.
 • Bir üçüncü taraf uygulaması kullanıyorsanız, Mesajlar’ı varsayılan SMS uygulamanız olarak ayarlayın ve tekrar deneyin : Mesajlar uygulamasını açın ve ‘Varsayılan sohbet uygulaması olarak ayarla’ üzerine dokunun.

Mesaj gönderilemedi hatası telefon ile alakalı sorunlar

Mesaj gönderilemedi hatası sebebiyle verilen çözümler işe yaramadıysa en son çare olarak aşağıda verilen çözümlere başvurabilirsiniz.

 • Operatörünüzün SMS/RCS mesajlaşmasını desteklediğinden emin olun : Bazı operatörler artık kısa mesaj desteği sunmamaktadır. Destekleyip desteklemediklerini görmek için operatör web sitenizi kontrol edin.
 • Mesaj göndermek için yeterli kredi bakiyeniz olup olmadığını kontrol edin : Operatörünüz desteklese bile, operatörünüzün kısa mesaj servisini kullanmak için yeterli kontörünüz olmayabilir. SIM’inizde yazılı mesajlaşmanın etkin olup olmadığını görmek için mevcut planınızı kontrol edin.
 • Sinyali iyi olan bir hücresel ağa bağlı olduğunuzdan emin olun : Ayarlar > Telefon hakkında > SIM durumu’na giderek sinyal gücünüzü kontrol edin.
 • Uçak modunu AÇIN ve ardından KAPATIN : Ana ekranınızı aşağı kaydırın, Hızlı Ayarlar’dan Uçak (Uçuş modu) simgesine dokunun ve birkaç saniye sonra KAPATIN.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın : Güç düğmesini basılı tutun ve ardından ‘Yeniden Başlat’ üzerine dokunun.
 • Mesajlar uygulamasını zorla kapatın ve tekrar açın : Mesajlar uygulamasına uzun dokunun, ‘Ben’ simgesine dokunun ve ardından ‘Kapatmaya zorla’ üzerine dokunun.
 • Android telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın : Bazen telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir ancak bu, telefonunuzdaki tüm verileri silebilir; bu yüzden dikkatli ilerleyin. Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Seçenekleri sıfırla’ya giderek ve ardından ‘Tüm verileri sil’ seçeneğine dokunarak telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın.

İlginizi çekebilir: Birinin numaramı sildiğini nasıl anlarım

Bu yazımızda sizlerle mesaj gönderilemedi hatası konusunu ele aldık. Diğer yazılarımıza göz atarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Diğer yazılara erişmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir