Telegram son görülme uzun zaman önce ne demek

Telegram son görülme uzun zaman önce ne demek ? Bir kişinin Telegram profiline girdiğimizde karşımıza “Son Görülme Uzun Zaman Önce” ibaresi çıkabilir. Peki bu anlam ne demektir ? Kişi en son ne zaman aktif oldu ? Tüm detaylar içeriğimizde.

Telegram 2013’te piyasaya sürüldüğünde, uygulama kullanıcılarına yalnızca anlık mesajlaşma hizmetleri sunuyordu. En çok tercih edilen WhatsApp’tan çok da farklı değildi. Bu nedenle çoğu kişi yıllardır kullandığı WhatsApp uygulamasını Telegram’a tercih etti.

Ancak zamanla Telegram, kullanıcılarına daha fazla değer sunmak için gelişti. 2015 yılında, bir grupta yaklaşık 200.000 kişiyi yayın yapmak ve aralarında bilgi alışverişi yapmak için ekleyebileceğiniz bir kanal özelliği başlattı. Bu özellik, daha önce hiçbir sosyal medya platformunun sunduğundan farklı olarak, milyonlarca kullanıcının kitap, çizgi roman, çizgi film, film, TV şovu vb. ilgi alanları hakkında konuşmak için bir araya gelmesini sağladı.

Birinin hesabında bir süredir “ son görülme uzun zaman önce ” mesajını gördünüz ve bunun sebebinin ne olabileceğini merak ettiniz mi? Neyse ki bugün aynı problemden bahsedeceğiz.

Tüm olası cevapları keşfetmek için içeriğimizi okumaya devam edin.

Telegram’da “ Son görülme uzun zaman önce ” Durumunu Ne Zaman Göreceksiniz?

Girişte, “Son görülme uzun zaman önce” özelliğinin, uygulamadaki çevrimiçi durumlarını gizlemek isteyen kişiler tarafından kullanıldığını öğrendik.

Ancak birinin durumunun bu mesajı göstermesinin tek nedeni bu mu? Pek sayılmaz. Aslında, bu mesajı bir arkadaşınızın profilinde görmenizin üç ana nedeni olabilir.

Bu nedenlere aşağıda ayrıntılı olarak bakalım.

1. Kullanıcı Hesabını Bir Süre Kullanmamış Olabilir

Son görülme uzun zaman önce ” mesajının ilk ve en açık anlamı, tam olarak söylediği şeydir: belki de ulaşmaya çalıştığınız kişi Telegram kullanmayı bir süre önce bırakmıştır. Ama “uzun zaman önce” ne kadar zaman geçti? Size söyleyeceğiz.

Bir Telegram kullanıcısı son üç gün içinde platformda aktif olduğunda, durumu “Son görülme zamanı” olarak gösterilir. Bu kişi otuz gün içinde bir kez bile aktifse, durumu “Son görülme bir ay içinde” olarak görünür. Uygulamayı otuz günden fazla kullanmayanların durumlarında “Son görülme uzun zaman önce ” ifadesi görünür.

Dolayısıyla, bu kişi bir aydan fazla bir süredir uygulamada aktif değilse, uygulamayı akıllı telefonundan da silmiş olabilir. Bunu onaylamak için başka bir sosyal medya platformu aracılığıyla (orada iletişim halindeyseniz) onlara ulaşabilir veya numaralarınız varsa, sormak için onları arayabilirsiniz. Ancak bu kişi size yalnızca Telegram üzerinden bağlandıysa, dönüşlerini beklemekten başka seçeneğiniz yoktur.

2. Çevrimiçi Durumlarını Gizlemiş olabilir

Telegram veya başka bir sosyal medya platformu olsun, çoğu kullanıcı günümüzde çevrimiçi durumlarını gizlemeyi tercih ediyor.

Bir kişinin bunu yapmasının arkasında çok sayıda sebep olabilir; belki ebeveynleri/akrabaları meraklıdır ve onlara neden gece geç saatlerde sosyal medyada olduklarını sorup duruyorlar. Veya bazı mesajlara cevap vermediler ve gönderenin onları aktif olarak görmesini ve kötü hissetmesini istemiyorlar. Bazı kullanıcılar da sosyal medyayı mesai saatlerinde kullandıklarını gizlemek için yapıyor.

Birisi çevrimiçi durumunu Telegram’da gizlediyse, bu nedenlerden biri onu bunu yapmaya itmiş olabilir. Ancak, durum buysa, onlara gönderdiğiniz metinlerde sonuçta Telegram kullandıklarını gösteren çift tik olur.

3. Sizi engellemiş olabilir

Son olarak, bir kişinin durumu sürekli olarak “ Son görülme uzun zaman önce ” olarak görünüyorsa ve hesabını silmiş veya durumunu gizlemiş olacağından şüpheniz varsa, neler olabileceği aşağıda açıklanmıştır.

Bu kullanıcı da sizi engellemiş olabilir. Bu kişiyle ilişkiniz düşünüldüğünde, bunu bir olasılık olarak görüyor musunuz? Cevabınız “evet” ise, belki de durum budur.

Telegram, tüm kullanıcılarının gizliliğine eşit derecede değer verir; bu nedenle, başka bir kullanıcı tarafından engellendiğinizi size asla bildirmez. Şu anda zor gibi görünse de gelecekte roller tersine dönerse ve başka birini engellerseniz, bu özellik sizin çıkarlarınızı da koruyacaktır.

Yani engellendiğinizi düşünüyorsunuz, ancak Telegram bunu doğrudan doğrulamayacaktır. Durumun gerçekten böyle olup olmadığını anlamanın başka bir yolu var mı? Kesin bir atış yolu yok, ama aynı şeyi gösterebilecek başka işaretler var.

son görülme uzun zaman önce olasılıkları

İşaret 1: Birinin sizi Telegram’da engellediğinin ilk ve en önemli işareti, “hesap silindi” uyarısının olmamasıdır.

Bir kişi Telegram’daki hesabını sildiğinde ve başka bir kullanıcı ona ulaşmaya çalıştığında, Telegram bir “hesap silindi” uyarısı göndererek bu işlemi size bildirir. Ancak, bu kişi sizi engellediyse, “hesap silindi” bildirimi almazsınız.

İşaret 2: Birini Telegram’da engellerseniz, o kişi, görüntü resminiz de dahil olmak üzere hiçbir verinize erişemez. Dolayısıyla, bu kişi resminin yerine sizi engellediyse, yalnızca adının baş harflerini görürsünüz.

Bunun nedeni, fotoğraflarını kaldırmaları da olabilir. Ancak biri hesabını kullanıyorsa ve fotoğraflarını eklemeye alışmışsa, gerçekten ne kadar süre boş tutacaklar?

İşaret 3: Sizi engelleyen birine kısa mesaj gönderdiğinizde, mesaj her zaman tek bir tik ile görüntülenecektir, yani mesaj kendisine ulaşmamıştır. Yine, son zamanlarda Telegram kullanmadıkları anlamına da gelebilir.

İşaret 4: Son zamanlarda bu kişiyle sesli veya görüntülü arama yoluyla bağlantı kurmayı denediniz mi? Hiçbir aramanızın nasıl geçmediğini fark edeceksiniz; ayrıca, engellendiğinizi güçlü bir şekilde gösteren bir gizlilik bildirimi de alabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Telegram profilime kim baktı 

Bu yazımızda sizlerle Telegram son görülme uzun zaman önce ne demek sorusunun çözümlerini anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Son olarak diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir