VirtualBox İle Windows 10 Kurulumu ( Görsel Anlatım )

Sanal Makinaya Windows 10 Nasıl indirilir ? VirtualBox ile windows 10 kurulumu nasıl yapılır ? gibi tüm soruların cevabının bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir program yüklemeden önce veya zaafiyetli laboratuvar ortamı kurmak için kullanabilirsiniz. Bu anlatımlardan yola çıkarak windows 7 veya benzer windows uygulamalarını bilgisayar ortamınıza kurmanız mümkün. Aşağıda verilen bilgiler ile birlikte VirtualBox ile Windows 10 kurulum aşamalarını görsel anlatım ile öğrenebilirsiniz.

Virtualbox İçin Windows 10 Nasıl İndirilir ? 

İndirmeniz için gereken link:

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

Yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak Windows iso dosyasını ücretsiz olarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Windows 10  İndirme Aşamaları

Yukarıda belirtilen link aracılığı ile bilgisayarımıza Windows 10 yükleme aracı ile bilgisayarınıza windows 10 iso dosyasını indiriyoruz.  Tercihinize göre diğer sürüm ve dağıtımları kurmanız kurulum aşamasında farklılık göstermeyecektir.  Bu işletim sistemini kurmanız için gerekli programlar vardır. Bu programlardan birisi de Sanal makine programı Virtualbox’dur. Bilgisayarınızda virtualbox kurulu değil ise lütfen aşağıda bulunan linki tıklayınız.

VirtualBox Kurulum Aşamaları İçin Lütfen Tıklayınız.

 

 

Windows 10 iso dosya boyutu ortalama 4 Gb olacaktır. Gerekli indirme işlemlerinin bitmesinin ardından diğer işlemlerimiz için virtualbox programını çalıştırmamız gerekecektir. 

 

Virtualbox İle Windows 10 Kurulumu

Virtualbox programını çalıştırdıktan sonra üst kısımda bulunan 

“Makine”  seçeneğine tıkladıktan sonra açılan menüden ” Yeni ”  kutucuğuna tıklayınız. 

Üst kısımda anlatılan işlemlerin kısa yolu : Crtl + N

 

 

Karşımıza çıkan pencerede sanal makinemize bir isim vermemiz gerekiyor. Vereceğiniz isimin herhangi bir zorunluluğu yoktur. Bizler Windows 10 pro  olarak verdik. Sürüm olarak ise Windows 10 – 64 bit seçeneğini işaretledik. 

İleri Tuşuna Basıyoruz

 

Karşımıza çıkan bu pencerede ise sanal makinemize Ram bellek boyutu tanımlayacağız. Ortalama 2 GB yeterli olacaktır.  Ram boyutu belirlerken ne çok az ne de çok az vermenizi önermeyiz.  Çok fazla ram ayırdığınızda kişisel bilgisayarınızda yavaşlık hissebilirsiniz.

İleri Tuşuna Basıyoruz

Sabit disk seçim aşamasında ” sanal bir disk oluştur ” seçeneği ile devam ediyoruz.

 

Bu pencerede ise Ram seçiminden sonra sanal makinamızın sabit disk seçimini VDI olarak yapıyoruz. 

İleri Tuşuna Basıyoruz

Bu kısımda ise bizlere yöneltilen soru ise gerektiğinde sanal makinemize ayırdığımız disk boyutunun yeterli olmadığı durumlarda genişletip genişletilememesi ile alakalı. Bizler değişken olarak ayarla seçeneği ile devam edeceğiz.

İleri Tuşuna Basıyoruz

 

Sabit disk türünü seçim aşamasından sonra sıra sabit disk boyutunu belirlemeye geldi. Kendi deneyim ve ihtiyacınıza göre bir hafıza tanımlamanız mümkün. Minimum 10 gb altına düşmemenizi öneririz. 

Oluştur Tuşuna Basıyoruz

Windows 10 VirtualBox Yükleme Aşaması

Bu aşamaya kadar yaptığımız tüm seçimler sanal makinamızın fiziksel bir ortam gibi ram , hdd ve ekran kartı seçeneklerini belirlemektir. Artık sırada indirdiğimiz iso dosyası ile kurulum var. 

 

Oluşturduğumuz Windows 10 pro dosyasına sağ tıklıyoruz ve ayarlar seçeneğini seçiyoruz

 

Burada karşımıza çıkan pencerelerden Ekle seçeneği ile indirdiğimiz iso dosyasının seçimini yapıyoruz. Sanal makinamıza indirmiş olduğumuz iso dosyasını tanıtmamız gerekli.

Son olarak gerekli tanıtım aşamasından sonra oluşturduğumuz dosyayı başlatıyoruz. 

 

Bu aşamadan sonra yapmanız gerekenler  ileri seçeneklerini kullanarak kurulum aşamasını tamamlamak. Son olarak  takıldığınız noktalarda yorum kısmından yardım isteyebilirsiniz.

 

Siber güvenlik uygulamalarına giriş yapmak için göz atın!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir