Wifi Bağlantı Sorunu

Wifi bağlantı sorunu olarak tanımlayabileceğimiz birçok içerik bulunmaktadır. Bazen bilgisayarımız veya diğer cihazlarımız modem ile eşleşemez. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Bu yazımız sayesinde Wi-Fi cihazınıza bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları ve diğer ayrıntıları bizlere yorum kısmından iletebilirsiniz. 

Wifi Cihaz Arızaları

Wifi cihazınız gerçekten arızalı olmayabilir, birkaç güncelleme ve küçük ayar değişikliği ile sorunlarınızı çözme olasılığınız çok yüksektir. sizler ait wifi cihazınız ile karşılaşabileceğiniz sorunlara ve olası senaryolar aşağıda listelenmiştir. Router cihazları genellikle uzun yıllar hizmet verecek biçimde dizayn edilmiştir. Günümüzde internet dağıtım şirketleri modem cihazlarını satmak yerine kiralama modeline geçmiştir. Eğer sizlerde modeminizi kiraladıysanız internet sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir. 

Wifi Çalışmıyor;

Wifi cihazınızın yani router iniz çalışmıyorsa başlıca sebepleri bulunmaktadır. Aşağıda bulunan adımlar sayesinde en sık karşılaşılan sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Verilen çözüm yöntemleri en basitten en zor yöntemlere doğru gittiğinden işinize yarayacak adımları dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Wifi Cihazı Açık Değil;

Wifi cihazınıza gelen güç kesilmiş olabilir, uzatma kablosu kullanıyorsanız kablonuzda bir problem olma olasılığı yüksektir. Bir diğer sebep ise Wifi cihazınızın güç tuşu off konumda kalmış olabilir. Bu tip hatalar ile karşılaşmıyorsanız veya probleminiz çözülmediyse bir sonraki adımı okuyunuz. Cihazınıza elektrik geliyorsa genellikle yeşil veya mavi ışık yanmaktadır. 

Wifi Dağıtım Özelliklerini etkinleştirme;

Wifi bağlantı sorunlarının en başında gelen sorunlardan bir tanesi de wifi özeliğini aktif – deaktif etmektedir. Cihazınıza güç ve internet gelse bile bazen wifi özelliği devre dışı kaldığı için internete bağlanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. 

  • Kablosuzun bağlantınızın aktif olduğundan emin olunuz.
  • Bilgisayarınızdan başlat kısmına girerek internet bağlantı ayarlarının aktif olduğundan emin olunuz.
  • Arama çubuğu bölümüne ağ bağlantısı ayarları yazarak, ağ bağlantısı ayarlarınızı görüntüleyin.

Güvenlik Anahtarı ve SSID ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun;

Wifi bağlantı listesinde bulunan kayıtlı router cihazları birden fazla ise, bilgisayarınız doğru SSID değerine sahip modeme bağlanmadığından internet sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bir başka routere istek yapmadığınızdan emin olun. Aksi taktirde internete bağlanamayacaksınız.

İnternetin düzgün çalıştığından emin olun;

Wi-Fi cihazınıza bağlanabiliyorsanız ancak İnternetiniz düzgün çalışmıyorsa, sorun bilgisayarınızda değil İnternet hizmetinizde olabilir. Sorun olmadığından emin olmak için İnternet bağlantısının normal olup olmadığını ve diğer cihazların (başka bir bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi) İnternet’e bağlanıp bağlanamadığını kontrol edin. İnternet başka bir cihazda çalışıyorsa, sorunun bilgisayarda olduğunu güvenle varsayabilirsiniz.

Router ve Modeminizi sıfırlayın;

Bir DSL modem, kablo modem veya ağ yönlendiricisinin bir veya daha fazla aygıtın ağa bağlanmasını engelleyen sorunlarla karşılaşması nadir değildir. Bunun bir sorun olmadığını doğrulamak için, modemin ve yönlendiricinin arkasındaki gücü kesin. Bağlantıyı kestikten sonra 10-15 saniye bekleyin ve ardından güç kaynağını yeniden bağlayın. Modem ve yönlendiricinin İnternet’e yeniden bağlanması için birkaç dakika bekleyin ve ardından bilgisayarınızda İnternet bağlantısını test edin. Hala sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Güvenlik duvarını devre dışı bırakın;

Windows Güvenlik Duvarı Bilgisayarınıza birden çok yazılım güvenlik duvarı yüklemek, ağ bağlantısında birçok soruna neden olabilir. Bunun bir sorun olmadığını doğrulamanıza yardımcı olmak için bilgisayarınızdaki tüm güvenlik duvarlarını geçici olarak devre dışı bırakmanızı öneririz. Herhangi bir güvenlik programıyla birlikte gelen Windows güvenlik duvarını veya güvenlik duvarını devre dışı bırakın

Windows tarih ayarlarınızı önceki bir tarihe yükleyin

Windows’u daha önceki bir tarihe geri yükleyin. Bazı durumlarda, yanlış yazılım veya ayarlar Wi-Fi bağdaştırıcınızda hatalara veya Windows’un İnternet’e erişiminde sorunlara neden olabilir.

Kablosuz aygıtı ve sürücüyü yeniden yükleyin. Sürücü hataları veya kablosuz ağ sorunları, herhangi bir Wi-Fi ağını görememenizin veya kablosuz ağ kartlarını algılayamamanızın en yaygın nedenlerinden biridir. Sürücüyle ilgili bir sorun olmadığından emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Aygıtınızı çıkartın wifi Kartınızı Sıfırlayın

Windows ayarlarınız üzerinden wifi kartınızın yeniden tanınmasını sağlayarak internet sorununuza çözüm bulabiliriniz. 

  • Başlat kısmına Windows aygıt yöneticisi yazın ve çalıştırın,
  • Açtığınız pencerede bulunan tüm cihazlar görmeniz için Ağ bağdaştırıcıları  kısmına gelin,
  • Router cihazınız veya wifi adınızı seçin ve aygıtı çıkar seçimine tıklayın,
  • Cihazları kaldırma işlemini yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

En son ağ sürücüsünü yeniden yükleyin;

Ağ bağdaştırıcınız veya bilgisayarınız için ağ sürücülerini bulun ve indirin. Mümkünse, sürücüyü doğrudan ağ bağdaştırıcısının veya bilgisayar üreticisinin (Dell, Hp, Samsung veya Asus gibi) orijinal sayfasından indirmenizi öneririz. Windows Aygıt Yöneticisi’ni açın, Aygıt Yöneticisi’nde tüm ağ aygıtlarını görüntülemek için ağ bağdaştırıcısına tıklayın.
Wi-Fi veya kablosuz ağ bağdaştırıcınızı işaretleyin ve cihazı çıkarmak için klavyedeki Sil tuşuna basın. Sürücüyü kaldırmak için bir onay kutusu varsa, lütfen kutuyu işaretleyin.

Aygıtı kaldırdıktan sonra tüm açık pencereleri kapatın ve indirilen sürücüyü yükleyin. Sürücünün bir yükleyici veya yürütülebilir dosyası varsa, dosyayı çalıştırın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığını görmek için İnternet bağlantısını test edin.

Kablosuz yönlendiricinin veya bilgisayarın yerini değiştirin;

Bilgisayarınız kablosuz yönlendiriciden güçlü bir sinyal alamıyorsa, bağlantı sorunlarına neden olabilir. Modem ve antenin yerini değiştirmeye çalışarak bunun bir sorun olmadığından emin olun. Dizüstü bilgisayarınız varsa, sinyal gücü sorunları olup olmadığını belirlemek için dizüstü bilgisayarı modeme yaklaştırabilirsiniz.

Sinyal gücü sorunları yaşıyorsanız, tüm alanlarda güçlü sinyallerin bulunmasını sağlamak için eviniz veya ofisiniz için bir erişim noktası satın alabilirsiniz. Veya evinizdeki veya ofisinizdeki kablosuz cihazlardan gelen sinyal girişimini azaltmak için modeminizin veya yönlendiricinizin frekansını değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Modem bağlantı hatası çözümü ;

Wifi sorunları çözümünde verilen tüm yolları denediyseniz ve çözemediyseniz yaşadığınız sorunları yorum kısmında belirtebilirsiniz. Tüm yazılımsal kaynaklar tükendiyse muhtemelen sorunuzun donanımsal olabilir. Yeni bir modem alarak sorunuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

Ayrıca internet bağlantı probleminizi geçici bir yol ile halletmek istiyorsanız;

Telefon internetini bilgisayara bağlama metotları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Modemden Geçmişe Bakma

Bu yazımızda sizlerle bilgisayar wifi görmüyor sorunu ve wifi sorun çözümlerini anlattık. Merak ettiğiniz tüm içerikleri bizlerle yorum kısmından ulaştırabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir