Windows 10 Başlat menüsü, işletim sisteminin birçok özelliğine açılan kapıdır. Ancak, Windows 10 Kasım 2021 (v21H2) özellik güncellemesinin yayınlanmasından sonra bile, bazı kullanıcılar Windows 10 Başlat menüsünün rastgele örneklerinin çalışmadığını yaşamaya devam ediyor.

Windows 10 Başlat Menüsü Açılmıyor

Windows Başlat menüsü sorunları çeşitli biçimler alır ve genellikle belirli sistem yapılandırmasına bağlıdır. Başlat düğmesi tamamen kaybolabilir veya Başlat menüsündeki uygulamalar ve widget’lar kaybolabilir. Bazen Başlat menüsü, Windows logo tuşuna birden çok kez basıldıktan sonra bile görünmez. Tüm bu sorunlar kullanıcılar için sinir bozucu olabilir.

Başlat menüsünün çalışmayı durdurmasının birçok nedeni vardır, ancak iyi haber şu ki her zaman bir çözüm vardır.

Evrensel bir çözüm arıyorsanız, uzun süre bekleyebilirsiniz. Microsoft bile, her Windows 10 güncellemesinden sonra Başlat menüsü hatalarının görünmesini tamamen nasıl durduracağından tam olarak emin değil. Ancak, farklı sorunlara çeşitli çözümler uygulayabilir ve favori menünüzü tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

Başlat menüsü hatalarının yaygın nedenleri açısından, üçüncü taraf programlar genellikle en büyük suçlulardır. Aşırı agresif bir virüsten koruma aracı veya PC optimize edici, istenmeyen sorunlara neden olabilir. Yüklenen hatalı bir güncelleme nedeniyle bir Başlat menüsü hatası da oluşabilir. Başlat menüsüyle ilişkili sistem dosyaları veya sistem hizmetleri bozulursa, bazı işlevlerin çalışmamasına neden olabilir.

Windows 10’da Başlat Menüsü Çalışmıyor Sorunu Nasıl Düzeltilir

Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor hatası için aşağıda verilen çözümleri deneyebilirsiniz. Aldığınız Başlat menüsü hatasının türü ne olursa olsun, kesinlikle düzeltilebilir. Adımların çoğu da oldukça basittir. Her talimatı harfi harfine yerine getirin ve sisteminiz kısa sürede normale dönecektir.

Düzeltme 1. Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Windows 10 Başlat Menüsü Çalışmıyor hatası için yapmanız gereken ilk işlem yeniden başlatmaktır.  Kılavuzların genellikle birçok basit sorunu çözmek için yeniden başlatmayı önermesinin iyi bir nedeni vardır: genellikle etkilidir. Ayrıca, herkesin yapabileceği ve hiçbir maliyeti olmayan bir şeydir. İşe yararsa evet; değilse, en azından o kutucuğu işaretlemişsinizdir.

Çoğu durumda, Başlat menüsü bir veya iki kez yeniden başlattıktan sonra yeniden çalışmaya başlayacaktır. Bazı durumlarda, Başlat menüsü işlemi bellekte takılı kaldığı için aksaklık meydana geldi. Sistemi yeniden başlatmak RAM’i temizler ve her şey yeniden başlar.

En kolay ve en basit yöntem olsa da her duruma uygun değildir. Ayrıca, özellikle kapatmayı başlatmak için güç düğmesini kullanıyorsanız, yeniden başlatmayı denemeden önce tüm çalışmalarınızı kaydettiğinizden emin olun.

Uç. Başlat menüsüne erişemiyorsanız, bilgisayarı yeniden başlatmak için Ctrl + Alt + Sil > Güç > Yeniden Başlat’ı kullanın.

Düzelt 2. Görev Çubuğunu Göster

Bazen, düğmesi görev çubuğunda görünmediği için Başlat menüsüne erişemezsiniz. Bunun nedeni, görev çubuğunun kendisinin gizlenmiş olması olabilir.

Bunu düzeltmek için görev çubuğunu göstermeniz yeterlidir. İşte bunu yapmak için adımlar:

 1. Windows logo tuşunu basılı tutun ve doğrudan Ayarlar’ı açmak için I tuşuna basın.
 2. Kişiselleştirme > Görev Çubuğu’na gidin.
 3. Sağ tarafta, “Görev çubuğunu kilitle” seçeneğini etkinleştirin.
 4. “Masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle” veya “Tablet modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle” seçeneğini devre dışı bırakın.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra görev çubuğu ve dolayısıyla Başlat menüsü simgesi tekrar görünür olacaktır.

Düzeltme 3. Başlat Menüsü İşlemini Yeniden Başlatın

Bilgisayarı yeniden başlatmanın belirli sorunları nasıl çözebileceğine benzer şekilde, Başlat menüsünü yeniden başlatmak da özelliğin ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Başlat menüsünün, kesinlikle Windows 10’un en son sürümlerinde kendi işlemi vardır. Bu işlem, StartMenuExperienceHost.exe olarak bilinir. Görev Yöneticisini açtığınızda çalıştığını göreceksiniz.

Süreci öldürmek, yeniden başlatmaya zorlar. Bu soruna yardımcı olmalıdır.

 1. Görev çubuğunuzdaki herhangi bir boş alana sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin.
 2. İşlemler sekmesine gidin.
 3. Arka Plan İşlemleri bölümünü aşağı kaydırın ve Başlat’ı bulun.
 4. Başlat’a sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır’ı seçin.
 5. Yukarıdaki işlem Başlat menüsü işlemini yeniden başlatacaktır. Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Düzeltme 4. Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatın

Bir Windows Gezgini sorununun Başlat menüsünü de etkiliyor olması mümkündür. Explorer’ı yeniden başlatabilir ve bunun yardımcı olup olmadığını görebilirsiniz.

 1. Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarını kullanın.
 2. İşlemler sekmesini seçin.
 3. Windows Gezgini’ne aşağı kaydırın.
 4. İşlemi sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin.

Düzeltme 5. Windows’u Güncelleyin

Söylemeye gerek yok, Microsoft rutin olarak Windows 10 işletim sistemi için güncellemeler yayınlar. Bunların çoğu düzenli güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleridir. Yavaşlamaya neden olan aksaklıkları gidermek için atılan bazı performans güncellemeleri vardır.

Yeni bir güncelleme yüklemek, Windows 10’da Başlat menüsünün açılmaması gibi sorunlara yardımcı olabilir. Sorunun önceden yüklenmiş bir güncellemeden kaynaklandığı bir durumda, yeni bir güncelleme hatayı düzeltebilir.

 1. Ayarları açmak için Windows Key + I kullanın.
 2. Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin.
 3. “Güncellemeleri kontrol et” düğmesine basın.
 4. Mevcut tüm güncellemeleri indirin ve yükleyin.

Güncellemeden sonra bilgisayarınız muhtemelen yeniden başlatılacaktır. Şimdi Başlat menüsünün normal şekilde çalıştığını kontrol edin.

Düzeltme 6. Grafik Sürücülerini Güncelleyin

Başlat menüsü, Windows 10’da kullanıcı deneyimine yardımcı olan bir özelliktir. İşletim sisteminde gezinmeyi güzel bir deneyim haline getiren görsel bilgiler ve yön sağlar.

Grafik sürücünüzle ilgili sorunlar, sistemin Başlat menüsünü işleme biçimini etkiliyor olabilir. Nadiren de olsa, grafik veya ses sürücüleriniz güncel değilse, bu tamamen indirimli olamaz.

İlgili sürücüleri güncelleyin ve Başlat menüsünün nasıl yanıt verdiğini kontrol edin. Bunu Aygıt Yöneticisi aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz.

 1. Windows logo tuşunu basılı tutun ve X düğmesine basın.
 2. Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi’nde grafik/ses kartının bulunduğu yere gidin. Genellikle bu, “Ses, video ve oyun denetleyicileri”dir, ancak başka bir seçenek altında olabilir.
 4. Aygıta sağ tıklayın ve “Sürücüyü güncelle”yi seçin.
 5. Bir sonraki ekranda, “Sürücüleri otomatik olarak ara” seçeneğini seçin.

Kararsız bilgisayar performansına genellikle güncel olmayan veya bozuk sürücüler neden olur. Auslogics Driver Updater, sürücü sorunlarını tanılar ve bilgisayarınızın daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için eski sürücülerin tümünü bir kerede veya birer birer güncellemenize olanak tanır

Düzeltme 7. DISM ve SFC ile Taramaları Çalıştırın

DISM ve SFC taramaları, bozuk Windows dosyalarını bulmaya ve bunları çalışan kopyalarla değiştirmeye yardımcı olabilir.

Aşağıdaki işlemi gerçekleştirirken İnternet bağlantınız aktif olmalıdır:

 1. Windows logo tuşunu basılı tutun ve Çalıştır’ı açmak için R’ye basın.
 2. Çalıştır alanına “cmd” yazın.
 3. Ctrl ve Shift tuşlarını basılı tutun ve Enter’a basın.
 4. UAC istemi göründüğünde Evet’i seçin.
 5. Aşağıdaki komutu çalıştırın ve işlem bitene kadar bekleyin (bir komutu çalıştırmak için yazın veya yapıştırın ve ardından Enter tuşuna basın):

dism /çevrimiçi /temizleme görüntüsü /restorehealth

 1. Aşağıdaki komutu çalıştırın ve işlem bitene kadar bekleyin:

sfc /scannow

Taramayı bitirdikten sonra PC’nizi yeniden başlatın ve her şey mükemmel durumda olmalıdır.